Zdice - Beroun 2 (kešky)
12. 2. 2014

Druhý výlet ze Zdic do Berouna  s podporou vlaku spojený s hledáním kešek, tentokrát po levé straně od železniční trati Plzeň-Praha. Výchozím místem je stanice ČD Zdice. Více než hodinu trávíme ve Zdicích a blízkém okolí při odlovu 3 kešek. Dvě jsou "klasické" - první poblíž centra a druhá na Zdické skále s krásnou vyhlídkou do okolí. Další keš je "multi" a provede nás zajímavostmi Zdic. Po úspěšném nalezení všech tří kešek mizíme ze města a po žluté značce směřujeme do vesničky Černín. Poblíž vesnice i v samém centru máme opět tři kešky. Nejzajímavější je asi umístěná u kapličky na "kopci" ve středu Černína, opět s pěknými výhledy směrem na Zdice i vzdálenějšího okolí.
K Černínu se váže ještě další zajímavá keška, která je necelý kilometr vzdálená. Leží poblíž velkého kamene, umístěného sem v roce 2004 k výročí 1000 let od založení Černína, to už je docela slušná doba... Od kamene pokračujeme z kopce dolů k silnici Trubín-Svatá a po ní pak do vesničky Svatá. Podle očekávání tam na nás čeká dlouhé a vydatné stoupání, protože na jeho konci má být keška na vrcholu Svatské skály. Opět krásné výhledy a můžeme pozorovat i další cíl - Hudlickou skálu. K ní nás dovede modrá značka, ale je to cesta přes údolí Dibeřského potoka, takže stylem "hodně dolů-hodně nahoru".
Hudlickou skálu samozřejmě zdoláváme až na vrchol, ale nejen kvůli kešce. Škrábali bychom se tam i bez ní... Od skály zase dolů do vesnice Hudlice, na náměstí se nám daří sesbírat indicie k multikeši věnované Hudlicím, ale finálku necháváme na jindy. Čeká nás ještě slušný kus cesty a už teď vím, že to budeme mít do Berouna "nadoraz" před setměním. V Hudlicích se napojíme na červenou značku, prudce klesneme k Libotickému potoku a pak pozvolna mezi loukami stoupáme k farmě s pár přilehlými baráky Lísek. Stále po červené, ale už lesem dorazíme až na rozcestí pod rozhlednu Děd. Nezamíříme přímo k ní, ale nejdříve sbíráme kešku u Markovy studánky. Od ní pak kolmo na vrstevnice přímo k rozhledně. Je to vůbec první rozhledna postavená KČT a dnes už jsou výhledy docela omezené kvůli okolnímu porostu.
Od rozhledny máme před sebou poslední část cesty - po modré značce ke studánce u kaple Panny Marie Bolestné, jak jinak než se zázračnou vodou :-) Dále pak hnusně strmě dolů mezi baráky a zahrádkami - po jedné straně dost luxusní vilky, po druhé zarostlé a zpustlé zahrádky, docela kontrast. Definitivně už padla tma, ale dojít městem k nádraží je už jednoduché. Na vlak čekáme jen chvilku a doma jsme nakonec kolem 19 h. Takže "poctivý" celodenní výlet, ale vydařený...
Bližší a zajímavé popisy jednotlivých míst najdete v odkazech na jednotlivé kešky...
Celkem 30 km a 13 kešek:
Zdice
Poznej Zdice
Zdická skála
PPKV Křížek pod Černínem
Památný strom - dub letní
Výhled od kaple
Černín - slavnostní kameny
Optický klam
Panorama Svatá
Hudlická skála
Žába u pramenen stála...
Rozhledna Děd
U studánky

Fotky najdete na mém rajčeti

1. 11. 2017 Přidány "Mariánské Lázně 2017" v rubrice "Vícedenní akce"
12. 7. 2017 Přidány "Ortlerské Alpy 2017" v rubrice "Vícedenní akce"
12. 7. 2017 Přidán "Seewand 2017" v rubrice a "Feraty"

 

Editace stránek
Stránky zdarma
Stránky systému Webgarden
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one